آرامش حالتی است که عاری از درگیری و خشونت است. به عبارتی احساس آرامش حالتی است که در آن فرد احساس تعادل دارد. این تعادل شامل صفت‌هایی مانند عدم استرس، نگرانی، عصبانیت یا هیجانات منفی دیگر است. برای رسیدن به احساس آرامش، ممکن است از روش‌های مختلفی مانند مدیتیشن، یوگا، تمرینات تنفسی، ورزش، خواب کافی و تغذیه سالم استفاده کنید. همچنین، می‌توانید با قرار دادن اولویت‌های خود و پرداختن به کارهایی که به شما لذت می‌بخشند، به زندگی آرام و متعادلی دست یابید.

راه های زیادی برای رسیدن احساس آرامش وجود دارد. برخی از افراد از طریق مدیتیشن، یوگا یا سایر روشها آرامش پیدا می کنند. بعضی دیگر امش را از طریق طبیعت، گذراندن وقت در فضای باز یا گوش دادن به صداهای طبیعت می یابند. برخی دیگر از طریق ایمان یا مذهب خود یا از طریق گذراندن وقت با عزیزانشان آرامش پیدا می کنند.

در نهایت، بهترین راه برای یافتن آرامش، یافتن چیزی است که برای شما مفید است. هیچ راه درستی برای احساس آرامش وجود ندارد و چیزی که برای یک فرد مفید است ممکن است برای دیگری کارساز نباشد. اما اگر  شما مایل به کشف راه های مختلف برای رسیدن به آرامش هستید، در نهایت چیزی را خواهید یافت که برای شما مفید باشد و به آرامش درونی شما منجر شود.

احساس آرامش
احساس آرامش

در ادامه چند نکته در مورد چگونگی یافتن احساس آرامش خواهیم گفت که شاید مفید باشد:

مدیتیشن کنید. مدیتیشن یک راه عالی برای آرام کردن ذهن و بدن شماست. انواع مختلفی از مدیتیشن وجود دارد، پس یکی را پیدا کنید که برای شما مفید باشد. برخی از افراد هر روز چند دقیقه مدیتیشن می کنند، در حالی که برخی دیگر برای مدت زمان طولانی تری مدیتیشن می کنند.
یوگا یک راه عالی دیگر برای یافتن آرامش است. برخی از افراد در خانه یوگا انجام می دهند، در حالی که برخی دیگر جمعی این کار را میکنند با توجه به روحیات خود یکی از روشها را انتخاب کنید

طبیعت گردی کنید. گذراندن وقت در طبیعت راهی عالی برای ارتباط با دنیای اطراف و یافتن آرامش است. در پارک قدم بزنید، در جنگل پیاده روی کنید یا کنار دریاچه یا رودخانه بنشینید.

به موسیقی گوش دهید. گوش دادن به موسیقی می تواند راهی عالی برای آرامش یافتن باشد. موسیقیی را انتخاب کنید که به نظر شما آرامش بخش است.

با عزیزان خود وقت بگذرانید. گذراندن وقت با عزیزان می تواند راهی عالی برای برقراری ارتباط و یافتن آرامش باشد. با دوستان و خانواده خود صحبت کنید، وقت خود را با همسر یا شریک زندگی خود بگذرانید یا فرزندان خود را در آغوش بگیرید.

قدردانی را تمرین کنید. وقت گذاشتن برای قدردانی از چیزهای خوب زندگی می تواند به شما کمک کند تا آرامش پیدا کنید. فهرستی از چیزهایی که به خاطر آنها سپاسگزار هستید تهیه کنید یا به سادگی به چیزهای خوبی که در روز یا هفته گذشته برای شما اتفاق افتاده است فکر کنید.

به دیگران کمک کنید. کمک به دیگران راهی عالی برای احساس خوبی نسبت به خود و یافتن آرامش است. وقت خود را به صورت داوطلبانه اختصاص دهید، به یک موسسه خیریه کمک کنید، یا به سادگی کاری خوب برای شخص دیگری انجام دهید.

این موارد تنها چند نکته موقت در مورد چگونگی یافتن احساس آرامش است. راه های بسیار دیگری برای رسیدن به آرامش وجود دارد، بنابراین آزمایش کنید و آنچه را که برای شما مفید است بیابید. اما اصلی ترین روش برای تجربه احساس آرامش این است که راه و هدف خود در زندگی را مشخص کنید و برای رسیدن به آنها تلاش کنید در این صورت احساس آرامش شما را پیدا خواهد کرد.

این سوال که آیا خطر هوش مصنوعی واقعی علیه ما انسانها روی واقعی است یا خیر، سال هاست که موضوع بحث و نگرانی در زمینه هوش مصنوعی بوده است. در حالی که امکان چرخش هوش مصنوعی علیه انسان یک موضوع محبوب در داستان های علمی تخیلی است، برخی کارشناسان بر این باورند که اگر مراقب نحوه طراحی و پیاده سازی سیستم های هوش مصنوعی نباشیم، خطر هوش مصنوعی می تواند به یک واقعیت تبدیل شود.

هوش مصنوعی در حال حاضر همه جا است. از پیشنهادات محصول در آمازون دستیار صوتی گوگل ، هوش مصنوعی تقریبا هر جنبه ای از زندگی ما زا فراگرفته است. مشکل اين است که هوش مصنوعي فعلی خيلي پیشرفته نيست و خطر هوش مصنوعی دور از انتظار است. آیا تا به حال گفتگوی معنی داری با سیری یا الکسا یا کورتانا داشته ایید؟ البته که نه . اما این بدان معنا نیست که همیشه این طور خواهد بود و هوش مصنوعی قطعا در حال بهبود است. در یک نسخه بدبینانه از آینده تحت سلطه هوش مصنوعی، انسان ها توسط رباتها زندانی شده اند، و روبات ها استقلال خود را بدست می آورند و آخرالزمانی به سبک ترمیناتور را برای بشریت رقم میزنند. اما این سناریوها چقدر واقع بینانه هستند؟ آیا هوش مصنوعی تا به حال در واقع به هوش عمومی واقعی دست خواهد یافت؟ آیا هوش مصنوعی تمام شغل ما را اشغال خواهد کرد؟ آیا هوش مصنوعی می تواند هوشیار شود؟ آیا هوش مصنوعی می تواند آزادی داشته باشد؟ درباره این سوالات هیچ چیز نمی دانیم، اما جای خوبی برای شروع فکر کردن به این مسائل اینجاست.

یکی از نگرانی های کلیدی، پتانسیل و خطر هوش مصنوعی برای خودآگاه شدن و تلاش برای رسیدن به اهداف خود است. اگر قرار بود یک سیستم هوش مصنوعی خودآگاه شود، به طور بالقوه می تواند تصمیم بگیرد که اهدافش با اهداف انسان ها در تضاد است و منجر به انجام اقداماتی می شود که برای ما مضر است. این موضوع به عنوان «مشکل کنترل» شناخته می شود و یکی از مهم ترین چالش های پیش روی توسعه هوش مصنوعی محسوب می شود.

از دیگر خطرات هوش مصنوعی این است که سیستم های هوش مصنوعی ممکن است آنقدر پیشرفته شوند که بتوانند از انسان ها پیشی گرفته و ما را برای رسیدن به اهدافشان دستکاری کنند. این می تواند شامل استفاده از تکنیک های پیچیده ای مانند فریب، اقناع، یا حتی نیروی فیزیکی برای رسیدن به اهداف خود باشد.

یکی از راه حل های بالقوه برای این نگرانی ها این است که اطمینان حاصل شود که سیستم های هوش مصنوعی با دستورالعمل ها و محدودیت های اخلاقی سخت گیرانه طراحی شده اند. این امر می تواند شامل برنامه نویسی سیستم های هوش مصنوعی برای اولویت بندی ایمنی انسان ها یا شفاف بودن در فرایندهای تصمیم گیری آن ها باشد تا انسان ها در صورت لزوم بفهمند و دخالت کنند.

راه حل دیگر این است که اطمینان حاصل شود که سیستم های هوش مصنوعی تحت نظارت و کنترل انسان قرار دارند. این می تواند شامل استفاده از «سوئیچ های کشتن» یا مکانیسم های دیگری باشد که به انسان ها اجازه می دهد در صورت تبدیل شدن به یک تهدید، یک سیستم هوش مصنوعی را تعطیل کنند.

خطر هوش مصنوعی
خطر هوش مصنوعی

با این حال، این هم مهم است که توجه داشته باشید که این اجرای راه حل ها مجموعه چالش ها و محدودیت های جدیدی به وجود می آورد. به عنوان مثال این سوال که چه کسی مسئول اقدامات یک سیستم هوش مصنوعی خودمختار است، هنوز حل نشده است. گذشته از این، پیش بینی تمام راه هایی که در آن یک سیستم هوش مصنوعی ممکن است رفتار کند و محدودیت هایی برای تمام سناریوهای ممکن ایجاد کند، دشوار است.

در پایان، این سوال که آیا هوش مصنوعی واقعی علیه ما روی خواهد آورد یا خیر، پرسشی پیچیده و چند وجهی است که نیاز به بررسی دقیق و تحقیقات در حال انجام دارد. در حالی که هیچ پاسخ آسانی وجود ندارد، مهم این است که ما خطرات و چالش های بالقوه هوش مصنوعی را جدی بگیریم و برای کاهش آنها کار کنیم چرا که به توسعه و پیاده سازی سیستم های هوش مصنوعی ادامه می دهند. در حال حاضر هوش مصنوعی نمی تواند تفاوت بین یک گربه و یک سگ را بگوید. هوش مصنوعی به هزاران عکس نیاز دارد تا یک سگ را از یک گربه به درستی شناسایی کند، در حالی که نوزادان و کودکان نوپا انسان تنها یک بار باید هر حیوان را ببینند تا تفاوت را بدانند. اما هوش مصنوعی برای همیشه اینطور نخواهد بود و در این صوزت باید خطر هوش مصنوعی را جدی بگیریم.

با انجام مصاحبه شغلی، کارفرما به دنبال یافتن فردی است که توانایی انجام وظایف را دارد و در کنار آن، با سایر اعضای تیم همکاری خوبی برقرار کند. به عبارت دیگر، مصاحبه  برای ارزیابی صلاحیت و تجربه کاری و شخصیتی فرد انجام می‌شود. هدف اصلی از مصاحبه، بررسی صلاحیت‌های فرد و مطابقت آن با نیازهای پست مورد نظر است. در صورتی که فرد مربوطه توانایی انجام وظایف پست شغلی را داشته باشد، در سازمان مناسب قرار می‌گیرد و می‌تواند به شکل موثری همکاری کند.

همچنین با انجام مصاحبه شغلی، فرد متقاضی نیز از نزدیک با شرکت و پست شغلی آشنا می‌شود و می‌تواند برای تصمیم‌گیری بهتر درباره ادامه فرآیند استخدام، اطلاعات بیشتری را به دست آورد.

به طور کلی، فلسفه مصاحبه شغلی در این است که با بررسی صلاحیت فرد، شایستگی وی را برای انجام وظایف پست شغلی بررسی کند و به دنبال جذب فردی با توانایی‌های لازم و ارتباط موثر با سایر اعضای تیم باشد. شغلی یکی از مهمترین قسمت‌های رسیدگی به یک تقاضای شغلی است. در اینجا چند نکته مهم در خصوص مصاحبه شغلی را بررسی می‌کنیم که رعایت آن امکان موفقیعت شما را در مصاحبه شغلی افزایش میدهد:

 

نکات مهم مصاحبه شغلی
نکات مهم مصاحبه شغلی

 

– آماده باشید: قبل از روز مصاحبه، به مرور سوالات متداول مصاحبه شغلی و اطلاعات مربوط به شرکت و شغل مورد نظر بپردازید.

– پوشش مناسب: برای مصاحبه، پوشیدن لباس مناسب و تمیز و رعایت ترتیب و ظاهر مناسب بسیار مهم است.

– رعایت زمان: به موقع رسیدن به محل مصاحبه و رعایت زمان مقرر از مهمترین نکات مصاحبه است.

– ارتباط برقرار کنید: برقراری ارتباط صحیح با مصاحبه‌کننده و جواب دهی به سوالات با اعتماد به نفس و بدون ترس از شکست، از مهمترین عوامل برای موفقیت در مصاحبه است.

– نشان دادن تجربیات: پاسخ‌های شما باید نشان دهنده تجربیات و مهارت‌هایی باشد که با شغل مورد نظر مرتبط هستند.

– ارائه مثال‌های موفقیت: بهترین راه برای نشان دادن مهارت‌های شما، ارائه مثال‌هایی از موفقیت‌های قبلی و تجربیات شما است.

– عدم تلاش برای تقلید: در پاسخ به سوالات، تلاش نکنید تا سوالات را تقلید کنید، بلکه سعی کنید پاسخ خود را با اعتماد به نفس و به شیوه‌ای منحصر به فرد ارائه دهید.

 

در کل، مصاحبه شغلی یک فرصت برای نمایش توانایی‌های خود است و باید با اعتماد به نفس و پوشیدن لباس مناسب و رعایت نکاتی مانند رسیدن به موقع و رعایت زمان، موفقیت خود را تضمین کنید.

در این مطلب تقویم سال 1402 را برای شما جهت دانلود قرار داده ایم و مناسبت های هر ماه را نیز اضافه کرده ایم.

برای دانلود روی لینک های زیر کلیک کنید.

دانلود تقویم چاپی سال 1402 خورشیدی نسخه A3 – دانلود تقویم چاپی سال 1402خورشیدی نسخه A4

 

مناسبت های ماه فروردین

۱ فروردین جشن نوروز/جشن سال نو
۲ فروردین عیدنوروز
۳ فروردین عیدنوروز
۳ فروردین روز جهانی هواشناسی [ 23 March ]
۴ فروردین عیدنوروز
۶ فروردین روز امید، روز شادباش نویسی
۶ فروردین زادروز آشو زرتشت، اَبَراِنسان بزرگ تاریخ
۷ فروردین روز جهانی تئاتر [ 27 March ]
۱۰ فروردین جشن آبانگاه
۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی
۱۳ فروردین جشن سیزده به در
۱۷ فروردین سروش روز،جشن سروشگان
۱۷ فروردین ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام [ ١٥ رمضان ]
۱۸ فروردین روز جهانی بهداشت [ 7 April ]
۱۹ فروردین فروردین روز،جشن فروردینگان
۲۰ فروردین شب قدر [ ١٨ رمضان ]
۲۱ فروردین ضربت خوردن حضرت علی علیه السلام [ ١٩ رمضان ]
۲۳ فروردین شهادت حضرت علی علیه السلام [ ٢١ رمضان ]
۲۳ فروردین روز دندانپزشک
۲۴ فروردین شب قدر [ ٢٢ رمضان ]
۲۵ فروردین روز بزرگداشت عطار نیشابوری
۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران
۳۰ فروردین روز علوم آزمایشگاهی، زاد روز حکیم سید اسماعیل جرجانی

 

مناسبت های ماه اردیبهشت

۱ اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی
۲ اردیبهشت جشن گیاه آوری؛ روز زمین [ 22 April ]
۲ اردیبهشت عید سعید فطر [ ١ شوال ]
۳ اردیبهشت روزبزرگداشت شیخ بهایی؛ روزملی کارآفرینی؛ روز معماری
۳ اردیبهشت تعطیل به مناسبت عید سعید فطر [ ٢ شوال ]
۷ اردیبهشت روز جهانی طراحی و گرافیک [ 27 April ]
۹ اردیبهشت روز ملی روانشناس و مشاور
۱۰ اردیبهشت جشن چهلم نوروز؛ روز ملی خلیج فارس
۱۱ اردیبهشت روزجهانی کارگر [ 1 May ]
۱۲ اردیبهشت روز معلم۱۵ اردیبهشت جشن میانه بهار/جشن بهاربد؛ روز شیراز
۱۵ اردیبهشت روز جهانی ماما [ 5 May ]
۱۸ اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر [ 8 May ]
۲۲ اردیبهشت زادروز مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی، روز جهانی زن در ریاضیات
۲۵ اردیبهشت روز بزرگداشت فردوسی
۲۶ اردیبهشت شهادت امام جعفر صادق علیه السلام [ ٢٥ شوال ]
۲۷ اردیبهشت روز ارتباطات و روابط عمومی
۲۸ اردیبهشت روز بزرگداشت حکیم عمر خیام
۲۸ اردیبهشت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی [ 18 May ]
۳۱ اردیبهشت ولادت حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختران [ ١ ذوالقعده ]

 

مناسبت های ماه خرداد

۱ خرداد روز بهره وری و بهینه سازی مصرف
۱ خرداد روز بزرگداشت ملاصدرا
۳ خرداد فتح خرمشهر در عملیات بیت المقدس و روز مقاومت، ایثار و پیروزی
۴ خرداد روز دزفول، روز مقاومت و پایداری
۶ خرداد خرداد روز،جشن خردادگان
۱۰ خرداد ولادت امام رضا علیه السلام [ ١١ ذوالقعده ]
۱۰ خرداد روز جهانی بدون دخانیات [ 31 May ]
۱۴ خرداد رحلت حضرت امام خمینی
۱۵ خرداد قیام 15 خرداد
۱۵ خرداد روز جهانی محیط زیست [ 5 June ]
۲۰ خرداد روز جهانی صنایع دستی [ 10 June ]
۲۲ خرداد روز جهانی مبارزه با کار کودکان [ 12 June ]
۲۴ خرداد روز جهانی اهدای خون [ 14 June ]
۲۵ خرداد روز ملی گل وگیاه
۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی [ 17 June ]
۲۹ خرداد شهادت امام محمد تقی علیه السلام [ ٣٠ ذوالقعده ]

 

مناسبت های ماه تیر

۱ تیر جشن آب پاشونک، جشن آغاز تابستان
۵ تیر روز جهانی مبارزه با مواد مخدر [ 26 June ]
۵ تیر شهادت امام محمد باقر علیه السلام [ ٧ ذوالحجه ]
۷ تیر انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت دکتر بهشتی و 72 نفر از اعضای حزب؛ روز قوه قضاییه
۷ تیر روز عرفه [ ٩ ذوالحجه ]
۸ تیر روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی
۸ تیر عید سعید قربان [ ١٠ ذوالحجه ]
۱۰ تیر روز صنعت و معدن
۱۲ تیر شلیک به پرواز 655 ایران ایر توسط ناو وینسنس [ 1367 خورشیدی ]
۱۳ تیر تیر روز،جشن تیرگان
۱۳ تیر ولادت امام علی النقی الهادی علیه السلام [ ١٥ ذوالحجه ]
۱۴ تیر روز قلم
۱۵ تیر جشن خام خواری
۱۶ تیر عید سعید غدیر خم [ ١٨ ذوالحجه ]
۱۸ تیر ولادت امام موسی کاظم علیه السلام [ ٢٠ ذوالحجه ]
۲۲ تیر زادروز محمد خوارزمی، ریاضیدان و فیلسوف ایرانی و روز ملی فناوری اطلاعات
۲۵ تیر روز بهزیستی و تامین اجتماعی
۲۷ تیر اعلام پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت از سوی ایران [ 1367 خورشیدی ]

 

مطلب به تدریج به روز خواهد شد …

 

منبع : سایت تایم دات آی آز – https://time.ir

به طور کلی، حافظه به دو قسمت دسته بندی می شود: حافظه کوتاه مدت و حافظه بلند مدت. حافظه کوتاه مدت قابلیت حفظ مطالب را به صورت مؤقت دارد، زمانی که حافظه بلند مدت به عنوان یک بانک اطلاعاتی دائمی عمل می‌کند. برای حفظ  مطالب در زمان سریع، تمرین مکرر و مستمر بسیار مهم است. در واقع، تمرین مکرر باعث می‌شود بخشی از اطلاعات در حافظه بلند مدت شما ثبت شده و به خاطر سپرده شود. همچنین، استفاده از روش‌های متنوعی برای یادگیری و حفظ مطالب می‌تواند به شما کمک کند.مثلاً، تکرار مطالب خوانده شده بلافاصله پس از آن یا مطالعه مجدد مطالب پس از چند ساعت به کمک حفظ مطالب بسیار موثر است.

یکی از این روش‌ها، ایجاد ارتباط بین اطلاعات و جزئیات آن با چیزی که شما قبلاً بلد بوده‌اید، مانند یک تصویر و یا یک داستان، در حفظ مطالب کمک می‌کند. همچنین، استفاده از نمادها و علائم مختلف برای نشان دادن اطلاعات، همچنین با عبارت‌های کوتاه و خاص، به خاطر سپردن سریع تر کمک می‌کند. ایجاد ارتباط بین اطلاعات و جزئیات آن به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را در ذهن خود به خوبی ثبت کنید و به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. برای این کار، باید ارتباطی بین اطلاعاتی که قصد دارید به یاد بیاورید و جزئیات و صفات آن‌ها ایجاد کنید.

برای مثال، فرض کنید که می‌خواهید نام و محل تولد 5 دانشمند معروف را به خاطر بسپارید. برای این کار، می‌توانید هر دانشمند را به یک شیء خاص مرتبط کنید. به عنوان مثال، برای دانشمند اول که نامش “آینشتاین” است و در آلمان به دنیا آمده است، می‌توانید تصویری از یک پرچم آلمانی را در ذهن خود تصور کنید و نام و محل تولد او را به آن ارتباط دهید.

در این روش، هر جزئیات مرتبط با هر شخص را با شیء خاص مرتبط به آن شخص ارتباط می‌دهید. به عنوان مثال، برای دانشمند دوم که نامش “نیوتن” است و در انگلستان به دنیا آمده است، می‌توانید تصویری از یک سیب را تصور کنید و نام و محل تولد او را با آن ارتباط دهید؛ زیرا او معروف به قانون سقوط سیب است.

این روش به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را به صورتی قابل مدیریت و قابل حفظ در ذهن خود ثبت کنید، زیرا با ایجاد ارتباط بین اطلاعات و جزئیات آن، به راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنید.

تصورسازی مفهومی مطالبی که می‌خواهید به خاطر بسپرید، نیز به شما کمک می‌کند تا بتوانید به صورت تصویری آن را در ذهن خود پردازش کنید. همچنین، تکرار صوتی مفهوم‌ها به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را به خاطر بسپرید. تصورسازی یک فنون حافظه‌ای است که برای به خاطر سپردن و حفظ مطالب مورد نیاز، استفاده می‌شود. این فنون اغلب برای حفظ مطالب و اطلاعات غیرقابل تصور استفاده می‌شود، مانند اسامی، تاریخ‌ها، شماره‌ها و غیره. برای مثال، فرض کنید می‌خواهید یک لیست از 5 عنوان کتاب را به خاطر بسپارید. می‌توانید از تصورات ذهنی خود برای حفظ این اطلاعات استفاده کنید. برای این کار، می‌توانید تصویری جالب از هر کتاب در ذهن خود تصور کنید و سپس آن تصویر را با یک پرونده خیالی ارتباط دهید. به عنوان مثال، اگر اولین کتاب “جنگل” نام داشت، می‌توانید تصویری از یک جنگل را تصور کنید و آن را با یک درخت بزرگ که روی آن نام کتاب نوشته شده است، ارتباط دهید.

این روش بر اساس اصل ذهنی “تصویر سازی” کار می‌کند و به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را به صورتی قابل تصور و قابل حفظ در ذهن خود ثبت کنید.

همچنین، استفاده از روش های یادگیری مولتی مدیا مانند نشان دادن عکس، فیلم، متن و صدا باعث می شود که مغز شما به کمک تنوع اطلاعات بهتر بتواند اطلاعات را به خاطر سپرد. همچنین، ایجاد ارتباط با اطلاعات و قرار دادن نام و رابطه ای که اطلاعات دارند با یکدیگر باعث می شود که سرعت حفظ مطالب بهتر باشید.

در نهایت، برای حفظ سریع، تمرکز بر روی موضوعات و اطلاعات مهم و ضروری بسیار مهم است و عدم پراکندگی توجه به موضوعات مختلف می‌تواند به
عدم پراکندگی توجه به موضوعات مختلف می‌تواند به حفظ سریع تر کمک کند. همچنین، خواب به میزان کافی نیز بسیار مهم است زیرا در طول خواب مغز شما اطلاعات را پردازش می‌کند و به خاطر می‌سپرد.

استفاده از فنونی مانند تقویت حافظه با بازی‌های ذهنی و تمرینات یوگا نیز می‌تواند به شما در بهبود حافظه و حفظ اطلاعات کمک کند.

در کل، برای حفظ سریع، تمرین مستمر، استفاده از روش‌های یادگیری متنوع، ایجاد ارتباط بین اطلاعات، تصورسازی مفهومی، تکرار صوتی و استفاده از روش‌های تقویت حافظه و تمرینات یوگا بسیار مهم هستند. همچنین، برقراری یک شیوه زندگی سالم با تغذیه مناسب، استرس کم و خواب کافی نیز می‌تواند به بهبود حافظه و حفظ اطلاعات کمک کند.

داشتن هدف در زندگی و کار بسیار مهم است. هدف به شما راهنمایی می‌کند که شما به سمت کجا باید حرکت کنید و چه چیزهایی باید برای رسیدن به آن هدف انجام دهید. در غیر این صورت، شما ممکن است به صورت بی هدف و بی‌قرار به سر برید و بدون هدف خاص، وقت خود را تلف کنید. تعیین اهداف برای سال جدید می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی‌تان را بر اساس آن‌ها برنامه‌ریزی کنید و به سمت بهتر شدن اوضاع حرکت کنید. برای تعیین اهداف، مراحل زیر را دنبال کنید:

بنویسید:
به دلیل اینکه نوشتن به طور مستقیم با مغز شما ارتباط دارد، نوشتن اهداف شما می‌تواند به شما در تمرکز بر روی آن‌ها کمک کند. بنویسید که چه چیز‌هایی را می‌خواهید در سال جدید به دست آورید و به کجا برسید.

بررسی کنید:
در مرحله دوم، بهتر است به اهدافی که در سال گذشته تعیین کرده‌اید، نگاه کنید. به این فکر کنید که چقدر از آن‌ها را به دست آورده‌اید و چه چیز‌هایی باعث شده که به آن‌ها نرسیده‌اید. اگر اهدافی را تعیین کرده‌اید که به دست نیاورده‌اید، باید بررسی کنید که چه چیز‌هایی باعث شده است که به آن‌ها نرسیده‌اید و چه چیز‌هایی را می‌توانید در سال جدید برای دستیابی به آن‌ها انجام دهید.

محدود کنید:
اهداف خیلی عمومی می‌توانند به سختی قابل دنبال کردن باشند. به جای آن، اهداف خود را به موضوعات خاص و محدود تر مرتبط کنید. به عنوان مثال، به جای اینکه بنویسید “می‌خواهم سال جدید بهترین سال زندگی‌ام باشد”، بهتر است بنویسید “می‌خواهم تمرکز خود را بر روی توسعه شغلی، بهبود روابط شخصی و بهبود سلامتی بیشتر کنم”.

اندازه‌گیری کنید:
برای هر هدف خود، باید یک معیار قابل اندازه‌گیری داشته باشید تا بتوانید پیشرفت خود را اندازه بگیرید. به عنوان مثال، اگر هدف شما افزایش وزن است، باید وزن خود را در طول زمان اندازه گیری کرده و پیشرفت خود را دنبال کنید.

برنامه‌ریزی کنید:
برای هر هدف، باید برنامه‌ریزی کنید که چگونه می‌توانید به آن برسید. فرآیند برنامه‌ریزی شامل این است که چه چیز‌هایی را نیاز دارید، چه زمانی آن‌ها را باید انجام دهید و چگونه می‌توانید از پیشرفت خود در مسیر به دست آوردن هدف خود، گزارش بدهید. به عنوان مثال، اگر هدف شما افزایش وزن است، برنامه‌ریزی کنید که چقدر باید غذا بخورید، چه نوع غذایی باید بخورید و چه فعالیت‌هایی انجام دهید تا به هدف خود برسید.

پیگیری کنید:
به پیگیری هدف خود اهمیت دهید و برای خود تعهد داشته باشید. برای پیگیری هدف خود، بهتر است یک برنامه کوتاه مدت و بلندمدت ایجاد کنید. برای برنامه کوتاه مدت، بهتر است هدف‌های کوچک تر را تعیین کنید تا بتوانید به راحتی پیشرفت خود را اندازه بگیرید. برای برنامه بلندمدت، باید برنامه‌ریزی کنید که چه کارهایی را باید انجام دهید تا به هدف خود برسید. همیشه به یاد داشته باشید که اهداف قابل تغییر هستند و ممکن است نیاز باشد برای رسیدن به آن‌ها، تغییراتی در برنامه خود ایجاد کنید.

 

برنامه نویسی به روش SMART
برنامه نویسی به روش SMART

همچنین، برای تعیین اهداف خود می‌توانید از روش SMART استفاده کنید. این روش برای تعیین اهداف موفقیت‌آمیز شناخته شده است، که به شرح زیر است:

S: خصوصیت (Specific): هدف شما باید خاص و محدود باشد. برای مثال، به جای اینکه بنویسید “می‌خواهم یک برنامه نویسی بنویسم”، بهتر است بنویسید “می‌خواهم یک برنامه نویسی برای اپلیکیشن اندروید بنویسم”

M: قابل اندازه‌گیری (Measurable): باید بتوانید پیشرفت خود را به راحتی اندازه بگیرید. برای مثال، برای هدف برنامه نویسی بالا، می‌توانید از تعداد خطوط کد، تعداد باگ‌ها و زمانی که می‌گذرانید برای نوشتن کد برای اندروید، به عنوان معیارهای اندازه‌گیری استفاده کنید.

A: قابل دستیابی (Attainable): هدف شما باید دست‌یافتنی و قابل دستیابی باشد. شما باید بتوانید به هدف خود برسید و از طریق تلاش و کار کردن به آن برسید. شما باید بتوانید به هدف خود برسید و از طریق تلاش و کار کردن به آن برسید.

R: مرتبط (Relevant): هدف شما باید با اهداف کلی‌تر شما مرتبط باشد. برای مثال، هدف برنامه نویسی باید با اهداف شغلی، توانمندی‌های فنی و توانمندی‌های شخصی شما مرتبط باشد.

T: محدود زمانی (Time-bound): باید برای هدف خود یک زمان محدود تعیین کنید. و بتوانید به هدف خود در زمان تعیین شده دست یابید. برای مثال، می‌توانید برای هدف برنامه نویسی مطابق با نیازهای کسب و کار، یک زمان محدود تعیین کنید.

با استفاده از این روش، می‌توانید اهداف خود را به شکل دقیق‌تری تعیین کنید و به راحتی پیشرفت خود را اندازه بگیرید. در نهایت، باید به هدف خود اعتماد کنید و به پیگیری آن ادامه دهید تا به دست آوردن آن برایتان ممکن شود.

برای اینکه دقیقا متوجه شوید این نوع برنامه ریزی چگونه است توصیه میکنیم ویدیوی زیر را مشاهده کنید.

افزایش درآمد یکی از مسائل مهمی است که برای افراد و شرکت‌ها به صورت دائمی در دستور کار قرار دارد. در این مقاله، من به چند روش مختلف برای افزایش درآمد می پردازم.

1 – ایجاد فروشگاه آنلاین
فروشگاه آنلاین، یکی از موثرترین راه های افزایش درآمد است. با ایجاد فروشگاه آنلاین، می توانید کالاها و خدمات خود را به مشتریان در سراسر جهان عرضه کنید و در عوض درآمد بیشتری کسب کنید. در این روش، شما نیاز به راه اندازی یک وب سایت فروشگاهی دارید و باید به تبلیغات فعالیت خود نیز بپردازید.

2 – بازاریابی تحت شبکه
بازاریابی تحت شبکه، یکی دیگر از روش هایی است که می توان به راحتی درآمد خود را افزایش داد. در این روش، شما برای فروش کالاها و خدمات خود، بازاریابان حرفه ای را استخدام می کنید که به صورت مستقل عمل کرده و در زمینه بازاریابی تحت شبکه تجربه دارند.

3 – وبلاگ نویسی
وبلاگ نویسی، یکی از روش های مهم برای افزایش درآمد است. با ایجاد یک وبلاگ با محتوای جذاب، می توانید تعداد بازدیدکنندگان و خوانندگان وبلاگ خود را افزایش دهید و به صورت مستقیم یا نه مستقیم از آن درآمد کسب کنید. این روش البته نیازمند صبر و کار بر روی محتوای با کیفیت است.

4 – فروش محصولات دیجیتالی
فروش محصولات دیجیتالی، یکی دیگر از روش های مهم برای افزایش درآمد است. شما می توانید محصولاتی مانند کتاب الکترونیکی، کورس آموزشی و یا نرم افزارهای کاربردی را برای فروش در اختیار کاربران قرار دهید.

5 – فروش بازی ها و برنامه های کاربردی
فروش بازی ها و برنامه های کاربردی، یکی دیگر از روش های مهم برای افزایش درآمد است. شما می توانید با توسعه بازی های موبایل و برنامه های کاربردی مانند نرم افزارهای کاربردی، درآمد خود را افزایش دهید.

بازبازاریابی تحت عنوان بلاگری
بازبازاریابی تحت عنوان بلاگری

6 – بازبازاریابی تحت عنوان بلاگری
بازاریابی تحت عنوان نامزدی، یکی از روش های جدید و موثر برای افزایش درآمد است. در این روش شما به عنوان یک بلاگر در پلتفرم های برخط مانند Instagram و TikTok فعالیت می کنید و توسط برندها و شرکت ها به عنوان نماینده ویژه انتخاب می شوید. این روش نیازمند داشتن محتوای خلاقانه، ارائه سرویس های متناسب با نیاز مشتریان و توانایی جذب نظرات مثبت و کسب بازخورد موثر است.

7 – افزایش قیمت محصولات و خدمات
افزایش قیمت محصولات و خدمات، یکی از روش های ساده ولی مؤثر برای افزایش درآمد است. با افزایش قیمت، حجم فروش شما کاهش پیدا می کند، اما در عوض درآمد بیشتری کسب خواهید کرد. برای موفقیت در این روش، نیازمند ارائه خدمات متمایز و با کیفیت هستید.

8 – افزایش محدودیت های خرید
افزایش محدودیت های خرید، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. در این روش، شما محدودیت هایی را برای خرید محصولات و خدمات خود ایجاد می کنید که باعث می شود مشتریان به دنبال دسترسی به آنها باشند. خود محدودیت ها می تواند به صورت محدودیت های زمانی، تعدادی، قیمتی و یا محتوایی باشد.

9 – فروش نیروی انسانی
فروش نیروی انسانی، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. شما می توانید با ایجاد شرکت مشاوره، استخدام نیروی انسانی برای شرکت های دیگر و یا خدمات مشاوره در یک حوزه خاص و مرتبط با تجربه خود به صورت مستقیم یا غیر مستقیم درآمد کسب کنید.

10 – ایجاد پلتفرم های فروش
ایجاد پلتفرم های فروش، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ایجاد پلتفرم هایی برای فروش محصولات و خدمات، می توانید به عنوان یک واسطه در معاملات بین فروشندگان و خریداران فعالیت کنید و درآمد خود را از این راه افزایش دهید. پلتفرم هایی مثل Etsy برای فروش کالاهای دست ساز، پلتفرم هایی مثل Upwork برای فروش خدمات آنلاین، و پلتفرم هایی مثل Amazon برای فروش هر نوع کالا و خدماتی که برای مشتریان مورد نیاز هستند، بسیار موفق بوده‌اند.

11 – ارائه خدمات اشتراکی
ارائه خدمات اشتراکی، مثل خدمات ابری، محصولات چاپ سه بعدی، خدمات VPN و خدمات حفظ امنیت آنلاین، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ایجاد یک پلتفرم برای فروش خدمات مشابه، می توانید به عنوان یک واسطه بین خدمات ارائه دهنده و مشتریان عمل کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

12 – فروش محصولات فیزیکی
فروش محصولات فیزیکی، مانند لوازم آرایشی، لوازم الکترونیکی، ابزارآلات خانگی، لوازم ورزشی و…، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ایجاد شرکتی که محصولات فیزیکی را فروش می‌کند، می توانید به صورت مستقیم درآمد خود را باز کنید.

13 – ایجاد محتوای ویدئویی
ایجاد محتوای ویدئویی، یکی دیگر از روش های جذاب برای افزایش درآمد است. با ایجاد ویدئوهای آموزشی، تبلیغاتی و یا محتوای سرگرمی، می توانید با جذب ترافیک بیشتر و جذب تبلیغات کنندگان، درآمد خود را افزایش دهید.

14 – ایجاد دوره های آموزشی
ایجاد دوره های آموزشی، مثل دوره های آموزشی آنلاین، دوره های آموزشی حضوری، دوره های آموزشی تخصصی و آموزش های ویدئویی، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ایجاد دوره های آموزشی کیفی و با محتوای مناسب، می توانید به عنوان یک مرجع معتبر در زمینه خود، درآمد خود را افزایش دهید.

15 -فروش خدمات تحت وب
فروش خدمات تحت وب، مثل خدمات توسعه وب، طراحی وب سایت، بهینه سازی موتورهای جستجو، رسانه های اجتماعی و بازاریابی تحت عنوان نامزدی، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ایجاد شرکتی که خدمات تحت وب را ارائه می دهد، می توانید به عنوان یک مشاور معتبر مشتریان خود را خدمت رسانی کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

16 – فروش محصولات دیجیتالی
فروش محصولات دیجیتالی، مثل نرم افزارهای کاربردی، پلاگین ها، قالب های وب سایت، کتاب الکترونیکی، فایل های صوتی و ویدئویی و…، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ایجاد شرکتی که محصولات دیجیتالی را فروش می کند، می توانید درآمد خود را افزایش دهید.

17 – ارائه خدمات با شرایط خاص
ارائه خدمات با شرایط خاص، مانند خدمات حقوقی و مالی، خدمات مشاوره و تحلیل، خدمات پشتیبانی و خدمات فنی، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ارائه خدمات با شرایط خاص و به کیفیت بالا، می توانید به عنوان یک مشاور معتبر به مشتریان خود خدمت رسانی کنید و درآمد خود را افزایش دهید.

18 – فروش محصولات با برند شخصی
فروش محصولات با برند شخصی، مانند لباس، کفش، جواهرات و…، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ایجاد یک برند شخصی و با کیفیت، می توانید به عنوان یک فروشنده معتبر در بازار خود شناخته شوید و درآمد خود را افزایش دهید.

19 – فروش محصولات و خدمات با رویکرد جهانی
فروش محصولات و خدمات با رویکرد جهانی، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ایجاد یک شرکت با رویکرد جهانی و بازاریابی محصولات و خدمات خود در سراسر دنیا، می توانید به عنوان یک بازاریاب جهانی به شناخته شدن خود برسید و درآمد خود را افزایش دهید.

20 – ارائه خدمات مشاوره و مدیریت
ارائه خدمات مشاوره و مدیریت، مانند مشاوره حرفه ای، مدیریت پروژه، مدیریت منابع انسانی و…، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ارائه خدمات مشاوره و مدیریت با کیفیت بالا، می توانید به عنوان یک مشاور و مدیر معتبر شناخته شوید و درآمد خود را افزایش دهید.

افزایش درآمد با مشاوره
افزایش درآمد با مشاوره

21 – فروش محصولات و خدمات به سازمان ها و شرکت ها
فروش محصولات و خدمات به سازمان ها و شرکت ها، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ارائه محصولات و خدمات با کیفیت بالا به شرکت ها و سازمان ها، می توانید به عنوان یک کسب و کار قابل اعتماد و معتبر شناخته شوید و درآمد خود را افزایش دهید.

22- ایجاد شرکتی با فرهنگ کاری منحصر به فرد
ایجاد شرکتی با فرهنگ کاری منحصر به فرد، مانند شرکت هایی که فرهنگ کاری دوستانه و جذاب دارند، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ایجاد شرکتی با فرهنگ کاری منحصر به فرد، می توانید به عنوان یک کسب و کار دوستانه و جذاب شناخته شوید و درآمد خود را افزایش دهید. فرهنگ کاری مناسب باعث می شود که کارکنان با انگیزه و رضایت بیشتری به کار خود بپردازند و در نتیجه بهبود کیفیت خدمات و محصولات شما نیز حاصل می شود.

23 – فروش محصولات و خدمات با استفاده از فناوری های جدید
فروش محصولات و خدمات با استفاده از فناوری های جدید، مانند هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء (IoT)، بلاکچین و…، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با استفاده از فناوری های جدید در فروش محصولات و خدمات، می توانید به عنوان یک کسب و کار پیشرو و نوآور شناخته شوید و درآمد خود را افزایش دهید.

24 – فروش محصولات و خدمات با رویکرد امنیتی
فروش محصولات و خدمات با رویکرد امنیتی، مانند محصولات و خدماتی که به امنیت و حفاظت اطلاعات کمک می کنند، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با فروش محصولات و خدمات با رویکرد امنیتی، می توانید به عنوان یک فعال در حوزه امنیت و حفاظت اطلاعات شناخته شوید و درآمد خود را افزایش دهید.

25 – فروش محصولات و خدمات با رویکرد سازگاری با محیط زیست
فروش محصولات و خدمات با رویکرد سازگاری با محیط زیست، مانند محصولات و خدماتی که با کمترین تأثیر بر محیط زیست ارائه می شوند، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با فروش محصولات و خدمات با رویکرد سازگاری با محیط زیست، می توانید به عنوان یک کسب و کار سبز و پایدار شناخته شوید و درآمد خود را افزایش دهید.

26 – تولید محتوای کاربردی و جذاب
تولید محتوای کاربردی و جذاب، مانند وبلاگ های ویدئوها و پادکست ها، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با تولید محتوای کاربردی و جذاب، می توانید به عنوان یک منبع اطلاعاتی و آموزشی قابل اعتماد شناخته شوید و درآمد خود را از طریق تبلیغات و فروش محصولات و خدمات مرتبط با محتوای خود افزایش دهید.

27 – شرکت در نمایشگاه ها و رویدادها
شرکت در نمایشگاه ها و رویدادها، مانند نمایشگاه های صنعتی و کنفرانس ها، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با شرکت در نمایشگاه ها و رویدادها، می توانید به عنوان یک شرکت پیشرو و نوآور در حوزه خود شناخته شوید و با معرفی محصولات و خدمات خود بیشترین فرصت را برای جذب مشتریان جدید داشته باشید.

28 – ارائه خدمات حرفه ای به شرکت ها
ارائه خدمات حرفه ای به شرکت ها، مانند خدمات حسابداری و مالی، خدمات حقوقی و…، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ارائه خدمات حرفه ای به شرکت ها، می توانید به عنوان یک مشاور و پیمانکار حرفه ای شناخته شوید و درآمد خود را افزایش دهید.

29 – استفاده از روش های تولید و ارائه محتوای تعاملی
استفاده از روش های تولید و ارائه محتوای تعاملی، مانند بازی های آنلاین و نرم افزارهای آموزشی، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با استفاده از این روش ها، می توانید به عنوان یک کسب و کار نوآور و جذاب شناخته شوید و درآمد خود را افزایش دهید.

30 – توسعه محصولات و خدمات جدید
توسعه محصولات و خدمات جدید، مانند تولید محصولات و خدماتی که نیازهای جدید مشتریان را برطرف می کنند، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با توسعه محصولات و خدمات جدید، می توانید به عنوان یک شرکت نوآور و پیشرو شناخته شوید و با فروش محصولات و خدمات جدید، درآمد خود را افزایش دهید.

31 – ارائه خدمات اضافی به مشتریان
ارائه خدمات اضافی به مشتریان، مانند خدمات پس از فروش، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با ارائه خدمات اضافی به مشتریان، می توانید رضایت و وفاداری مشتریان را بیشتر کنید و در نتیجه، فروش و درآمد خود را افزایش دهید.

32 – استفاده از روش های نوین تبلیغات
استفاده از روش های نوین تبلیغات، مانند تبلیغات در شبکه های اجتماعی، تبلیغات دیجیتال و تبلیغات ویدئویی، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با استفاده از این روش ها، می توانید به عنوان یک کسب و کار دیجیتالی و خلاق شناخته شوید و با جذب بیشترین تعداد مشتری، درآمد خود را افزایش دهید.

33 – استفاده از سیستم های هوشمند فروش
استفاده از سیستم های هوشمند فروش، مانند بات های گفتگو و سیستم های خرید بدون نیاز به تماس تلفنی، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با استفاده از این سیستم ها، می توانید به صورت خودکار و با کمترین هزینه، فرآیند فروش خود را بهبود بخشید.

34 – استفاده از ایده های خلاقانه برای تبلیغات
استفاده از ایده های خلاقانه برای تبلیغات، مانند تبلیغات رنگارنگ و باورنکردنی، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با استفاده از این روش ها، می توانید به عنوان یک کسب و کار خلاق و جذاب شناخته شوید و با جذب بیشترین تعداد مشتری، درآمد خود را افزایش دهید.

35 – استفاده از روش های ارتباطی جدید
استفاده از روش های ارتباطی جدید، مانند چت بات ها و ربات های پاسخگو، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با استفاده از این روش ها، می توانید به صورت خودکار و با کمترین هزینه، ارتباط با مشتریان خود را بهبود بخشید و درآمد خود را افزایش دهید.

36 – استفاده از ابزارهای تحلیلی و گزارشگیری
استفاده از ابزارهای تحلیلی و گزارشگیری، مانند Google Analytics و گزارشگیری تحلیلی، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با استفاده از این ابزارها، می توانید به صورت دقیق و تفصیلی، عملکرد واقعی کسب و کار خود را بررسی کنید و با بهبود فرآیندهای داخلی و افزایش کارایی، درآمد خود را افزایش دهید.

37 – استفاده از بازخوردهای مشتریان
استفاده از بازخوردهای مشتریان، مانند نظرسنجی ها و پرسشنامه ها، یکی دیگر از روش های مؤثر برای افزایش درآمد است. با استفاده از بازخوردهای مشتریان، می توانید به صورت دقیق نیازها و ترجیحات مشتریان خود را بررسی کنید و با ارائه خدمات بهتر و با کیفیت تر، درآمد خود را افزایش دهید.

به منظور بهبود عادات خود، مهم است که بدانید دقیقاً عادت چیست و از کجا سرچشمه میگیرند. عادات به دور از تلاش آگاهانه در اعماق مغز ساخته میشوند و  همین امر حذف آن‌ها را دشوار می‌کند در اینجا چند نکته را بیان میکنیم که با استفاده از عادت ها می تواند به بهبود وضعیت مالی شما کمک کند. لازم به ذکر است که تمامی این موازد از تحقیقات جدید گرفته شده است.

عادات بدون اینکه متوجه شویم زندگی ما را شکل می دهند – از مسواک زدن در صبح تا چک کردن تلفن هایمان قبل از خواب. دکتر موران سرف، عصب شناس دانشگاه نورث وسترن می گوید: «در طول روز، حدود 40 درصد از کارهایی که انجام می دهید عادت هستند. “همه اینها خودکار اتفاق می افتند بدون اینکه شما از آن ها مطلع باشید.”

عادات مالی انواع مختلفی دارند. شاید هر روز در محل کار ناهار می‌خرید، هر زمانی که حوصله‌تان سر می‌رفت در فروشگاه‌های آنلاین جستجو می‌کنید یا دقیقاً همان چیزی را که هر ماه بدست می‌آورید خرج می‌کنید. بدون اینکه متوجه شوید، این عادات کوچک ایجاد میشوند و به طور قابل توجهی بر وضع مالی شما تأثیر میگذارند. «رفتارهای کوچک می‌توانند تأثیرات بسیار بزرگی در طول زمان داشته باشند، فقط از طریق قدرت عادت».

بنابراین، چگونه می توانید عادت های بد را کاهش  و عادت های خوب را به حداکثر برسانید؟

عادات هر زمان که یک رفتار تکرار می شود شکل می گیرد. اگرچه پاداش در ابتدا شما را برای تکرار رفتار تشویق می‌کند، اما عادت‌ها حتی زمانی که پاداش‌ها از بین رفته باشند، ادامه می‌یابند . این به این دلیل است که این عادت به دور از استدلال آگاهانه در اعماق مغز ذخیره شده است.

مطاله مغز به نشان دادن چگونگی ایجاد عادت ها کمک می کند. دکتر جوزف کیبل، متخصص علوم اعصاب در دانشگاه پنسیلوانیا، توضیح می دهد که وقتی از شخصی خواسته می شود یک رفتار را بارها و بارها تکرار کند، چه اتفاقی می افتد. او خاطرنشان کرد: “در ابتدا مناطق زیادی درگیر هستند.” اما همانطور که شما کار را بارها و بارها انجام می دهید، مناطق کمتر و کمتری درگیر میشوند که بار اول ضروری بودند.

این تغییر تکرار عادت ها را آسان ر می کند و به شما امکان میدهد تا به چیزهای جدید فکر کنید. اما تفییر عادت ها را نیز دشوار می کند، زیرا مغز شما باعث شده است که از آنها بی خبر باشید.

بهبود عادات: آنچه را که می خواهید تغییر دهید مشخص کنید

از آنجایی که افراد به طور کامل از عادات خود آگاه نیستند، اولین قدم برای بهبود عادات، شناسایی آنهاست.

به گفته دکتر سرف، “فقط با گفتن اینکه می دانید من یک عادت دارم و این عادت را دوست ندارم، شما در حال حاضر یک قدم کوچک به سمت تغییر آن هستید.” در نظر بگیرید که روال روزانه شما چگونه به نظر می رسد، سوابق مخارج شما چه الگوهایی را نشان می دهد، و حتی آنچه را که دوستان قابل اعتماد یا اعضای خانواده متوجه شده اند.

البته، همه عادات مالی بد نیستند، حتی اگر به میزان زیادی خرج کنند. به عنوان مثال، بسیاری از مردم هر روز چند دلار برای اقلام کوچک مانند قهوه یا ولخرجی در تعطیلات خرج می کنند. این هزینه ها می تواند در طول زمان قابل توجه باشد. برایان پادوین می‌گوید آنچه مهم است صادق بودن در مورد اینکه آیا این هزینه‌ها به رفاه شما کمک می‌کند

 

یک عادت جدید و بهتر ایجاد کنید

از آنجایی که عادات به دور از تلاش آگاهانه در اعماق مغز ذخیره می شوند، حذف آنها دشوار است. بنابراین، به جای اینکه به سادگی آنها را قطع کنید، عادت های غیر مفید را با عادات بهتر جایگزین کنند . در اینجا چند نکته مبتنی بر تحقیقات برای ایجاد عادات جدید آورده شده است.
هر بار یک تغییر ایجاد کنید. مدیریت چندین تغییر همزمان می تواند طاقت فرسا باشد. یک گزینه بهتر این است که با یک تغییر شروع کنند و آن را تا زمانی که آسان شود تمرین کنید. این می تواند چیزی را که روانشناسان آن را حس «خودکارآمدی» می نامند، بهبود بخشد، که شما را با انگیزه نگه می دارد، زیرا معتقدید توانایی رسیدن به اهداف خود را دارید. اشتباهی که ما اغلب مرتکب آن می شویم این است که سعی می کنیم همه چیز را باهم انجام دهیم.پس از اینکه در اجرای عادت مفید جدید خود موفق شدید، زمان آن رسیده است که عادت دیگری را اضافه کنید.

 

مشخص کنید که چه چیزی باعث ایجاد عادت قدیمی شده است

هر چیزی در محیط شما – از زمانی از روز تا مکان گرفته تا افراد خاص – می تواند عادات را شکل دهد. احساساتی مانند کسالت، تنهایی یا ناامیدی نیز ممکن است برخی رفتارها را تحریک کند.  بنابراین، کمی وقت بگذارید تا محرک های منحصر به فرد خود را در نظر بگیرید.  فکر کنید، سوابق هزینه ها را مرور کنید و از خانواده یا دوستان بپرسید که چه چیزی متوجه شده اند. دکتر جورج جیمز، درمانگر مالی گفت: «چیزهای زیادی از آگاهی، تأمل، و شاید حتی پاسخگویی به دست می‌آیند».

 

رفتار جدید را به نشانه قبلی وصل کنید.

 سپس هر زمان که با نشانه قدیمی مواجه شدید، برنامه ریزی کنید که رفتار جدید خود را اجرا کنید. به عنوان مثال، اگر بی حوصلگی شما را وادار به خرید کردن می کند، هر زمانی که بی حوصله شدید، فعالیت جدیدی را برای انجام  انتخاب کنید. می‌توانید متعهد شوید که با یک دوست تماس بگیرید، روی یک سرگرمی کار کنید یا درباره فعالیت‌های سرگرم‌کننده آخر هفته تحقیق کنید.  میتوانید اهداف و عادتهای خود را با دوستان و اعضای خانواده به اشتراک بگذارید. این ممکن است نه تنها حمایت اجتماعی شما را افزایش دهد، بلکه آن افراد به عنوان نشانه ای برای ادامه رفتار جدید عمل خواهند کرد.

 

عادت های خوب را با مثبت اندیشی مرتبط کنید

به یاد داشته باشید که بیشتر عادات به این دلیل شروع شدند که یک رفتار پاداش دهنده بود. پاداش همان چیزی است که باعث تکرار رفتار می شود . لحظه ای به این فکر کنید که چگونه می توانید عادت جدید خود را با یک پاداش پیوند دهید. برای مثال، اگر می‌خواهید برای صرفه‌جویی در هزینه، غذاهای بیشتری را در خانه بپزید، می‌توانید دستور العمل‌هایی را پیدا کنید که آسان و خوشمزه به نظر می‌رسند یا از یک دوست بخواهید که برای آماده‌سازی غذا به شما بپیوندد. ردیابی پیشرفت خود – مثلاً با بررسی ماه‌ها تا زمان پرداخت بدهی، محاسبه پس‌اندازهای سالانه یا نگه‌داشتن دفتری از تصمیمات خوب – راه دیگری برای پیوند دادن عادت جدید خود با مثبت‌اندیشی است.

 

عادات خوب را خودکار کنید

برخی از عادات مفید ممکن است به یک نشانه مرتبط نباشند. در این صورت، «برون‌سپاری عادت» به یک سیستم خودکار میتواند به شما در ایچاد عادت کمک کند. به عنوان مثال، اگر می خواهید هر ماه 100 دلار پس انداز کنید، هر ماه یک کسر خودکار از چک حقوق یا حساب بانکی خود تنظیم کنید.

 

از عادت بهبود یافته خود لذت ببرید

ایجاد عادت‌های جدید همیشه آسان نیست، اما برای رفاه مالی و روانی شما بسیار مهم است. رهایی از عادت‌های بد یا ایجاد عادت‌های جدید تأثیری مهمی در زندگی شما خواهد داشت نه فقط از نظر مالی، بلکه از نظر روحی، عاطفی و جسمی

انسانها (معمولا) با افزایش سن کمتر یاد می گیرند و این یک موضوع عمومی در جامعه است در حالی که قطعاً استثنائاتی وجود دارد، ولی با این حال این نظربه کاملا درست است. تقریباً تمام تحصیلات رسمی در دوران کودکی و اوایل بزرگسالی ما متمرکز است. و بعد از آن افراد تمایلی به این کارها ندارند

این یک روند نگران کننده است. یادگیری بخشی جدایی ناپذیر از زندگی است، بنابراین اگر شرایطی یادگیری را دشوارتر  کنند، به نظر می رسد باید این شرایط را بررسی کنیم . بیایید سه نظریه را در نظر بگیریم و ببینیم که آیا این نظریات میتوانند راهگاری برای جلوگیری از از مشکل ارائه دهند.

 

نظریه شماره 1: هزینه ها و فرصت ها

توضیح اول اقتصادی است: در دنیای امروز یادگیری یک سرمایه گذاری است. همانطور که روی برخی مهارت‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنید و بر روی برخی مهارت‌های دیگر خیر، فقط به این دلیل که شما علاقه به یادگیری فعالیت‌هایی دارید که صرفه اقتصادی قابل توجهی دارتد و از آنها بازده بیشتری دریافت می‌کنید. بنابراین، شما برای یادگیری چیزهای جدید این مسئله را میسنجید . شکست در یادگیری چیزهای جدید یا نداشتن صرفه اقتصادی میتواند شما را از چرحه یادگیری دور نگه دارد

یکی از راه‌هایی که این امر را آشکار  می‌کند، مدت زمانی است که برای بازپرداخت یک سرمایه‌گذاری دارید. احتمالاً یک جوان بیست ساله چهل سال فرصت دارد تا یک دوره آموزشی سخت را بیاموزد و با استقاده از آن به سود مالی برسد ولی یک فرد پنجاه ساله فقط ده سال فرصت دارد. بنابراین، جوانان میتوانند سرمایه گذاری های طولانی تر و پرخطرتر انجام دهند….

راه دیگری که ممکن است این مسئله را توضیح دهد این است که سرمایه گذاری در یک مهارت باعث میشود زمان صرف شده برای مهارت های جدید نسبتاً کمتر جذاب باشد. اگر من دانش برنامه نویسی و حسابداری نداشته باشم اما توانایی بالقوه یکسانی در هر دو داشته باشم، پس جذابیت یادگیری این دو تقریباً برای من یکسان هستند. در مقابل، اگر من یک دهه تجربه برنامه نویسی داشته باشم، یک ساعت صرف برنامه نویسی بسیار ارزشمندتر از یک ساعت صرف یادگیری حسابداری خواهد بود. اقتصاد امروزی مشوق تخصصی شدن است، حتی اگر ما ترجیح دهیم آچار فرانسه باشیم.

 

نظریه شماره 2: ما خیلی سرمان شلوغ است

توضیح دیگر برای کاهش کنجکاوی و یادگیری این است که با افزایش سن زندگی شلوغ تر می شود. همه ما امروز این را احساس می کنیم. وقتی اکنون برنامه‌ خود را با یک کودک نوپا در خانه  مقایسه می‌کنیم، احساس می‌کنیم که نسبت به  بیست سالگی‌، زمان محدودتری داریم

یادگیری چیزهای جدید زمان می برد.و این زمان برای افراد بزرگسال بسیار کمیاب و گران قیمت است

انرژی ممکن است حتی بیشتر از زمان اهمیت داشته باشد. اگر به طور تمام وقت در شغلی کار می کنید و مسئولیت هایی در خانه دارید، ممکن است انرژی لازم برای سرمایه گذاری در یک پروژه جدید را نداشته باشید. تماشای زیاد نتفلیکس ممکن است جایی نباشد که در حالت ایده‌آل دوست دارید وقت خود را بگذرانید، اما اگر احساس خستگی مزمن داشته باشید منطقی است.

 

نظریه شماره 3: ذهن های مسن تر نمی توانند یاد بگیرند

محبوب‌ترین توضیحی که برای کاهش تحصیلات می‌شنوم این است که وقتی بزرگتر می‌شوید، مغز شما به سادگی نمی‌تواند اطلاعات جدید را به سرعت جذب کند. هوش سیال در اوایل دهه بیست سالگی به اوج خود می رسد و پس از آن کاهش می یابد. با این حال، این کاهش تدریجی و حداقلی است. تحقیقات نشان می دهد که این فقط یک مشکل جدی در سنین بالا است.

با ابن حال گفته می شود، سن اغلب یک مزیت برای یادگیری است. افراد مسن معمولا مسئولیت پذیرتر و منظم تر هستند، که به پایبندی به یک پروژه کمک می کند. همچنین، دانش انباشته می تواند یادگیری را آسان تر کند.

چگونه می توانیم یادگیری  مادام العمر داشته باشیم؟

با توجه به تئوری های موجود،  چند کار وجود دارد که می توانیم برای ادامه یادگیری انجام دهیم:

تلاش برای یادگیری را کاهش دهید. همیشه یک کتاب همراه خود داشته باشید. محیط خود را طوری تنظیم کنید که پروژه های آموزشی بتوانند در صورت تقاضا شروع و متوقف شوند. محاسبات ساده نشان می دهد که انجام کاری که قبلاً در آن مهارت دارید بهترین بازده را دارد.

اگر هرگز چیز جدیدی یاد نگیرید، با فرصت های زیادی روبرو نخواهید شد. وقت گذاشتن برای سرگرمی‌هایی که در آنها بد هستید، کتاب‌هایی که در مورد آن‌ها چیزی نمی‌دانید یا مهارت‌هایی که هرگز تمرین نکرده‌اید، ممکن است بیهوده به نظر برسند، اما این تمرین خوبی است که از گیر نکردن در بیراهه جلوگیری کنید.
تمرکز خود را از مهارت هایی که مستلزم هوشیاری سریع هستند به مهارت هایی که بر دانش انباشته تکیه دارند تغییر دهید. با این حال، مهمتر از همه از دست دادن علاقه به یادگیری یک انتخاب است. برای هر گرایشی، استثناهایی وجود دارد. با نگرش درست، شما می توانید یکی از آنها باشید.

آیا می خواهید شادتر باشید؟ اکثر ما فکر می کنیم که کلید شادی بیشتر، ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی ماست. جالب اینجاست که تحقیقات نشان می دهد که افزایش شادی اغلب ناشی از تغییرات کوچک در برنامه های روزانه یا هفتگی ما است. هر یک از این عادت ها می تواند به خلق و خوی و نگاه شما به زندگی کمک کند. چندین مورد از آن ها را با هم انجام دهید و مطمئن باشید که خودتان را شادتر می کنید.

۱. روی روابط تمرکز کنید

همه ما این کار را کرده ایم. شما برای شام با یکی از عزیزان یا دوستان خوب بیرون می روید، اما توجه شما مدام به پیام های رسانه های اجتماعی یا ایمیل های کاری که در گوشی شما ظاهر می شوند، معطوف می شود. غرایز ما به ما می گویند که این پیام های مهم در حال حاضر به توجه ما نیاز دارند، اما وقتی ما به این غرایز تن در می دهیم، شادی و رفاه خود را از دست می دهیم، زیرا بخشی از فرصت تعامل و ارتباط با فردی که در مقابل ماست را از دست می دهیم.

 

۲- روی کارهایتان تمرکز کنید
زمانی که روی چیزی کار می کنید مثلا در شغل خود، یک مشغله جانبی، یک تلاش خلاقانه، یا حتی یک سرگرمی شما زمانی خوشحال تر خواهید بود که بتوانید وارد “جریان” شوید، حالتی که در آن کاملا درگیر کاری که روی آن کار می کنید هستید تا جایی که گذر زمان را از دست می دهید. بنابراین با برنامه ریزی بخش هایی از زمان به خودتان فرصت دهید تا روی پروژه خود تمرکز کنید و با کم ترین وقفه ممکن کار کنید. برعکس، در لحظاتی که روی یک پروژه یا کار پیچیده تمرکز نمی کنید، به دنبال فرصت هایی برای تعامل و گفتگوی واقعی با همکاران خود باشید. همان طور که روابط قوی تر ما را در زندگی شخصی شادتر می کند، روابط قوی تر در محل کار ما را در محل کار شادتر خواهد کرد.
۳- هر روز کمی ورزش کنید
شما می دانید که ورزش منظم به شما کمک می کند تا احساس سلامتی بیشتر و عمر طولانی تری داشته باشید، اما شواهد فراوانی نیز وجود دارد که نشان می دهد این کار باعث می شود که شما احساس شادی و استرس کمتری داشته باشید. این دلیل بسیار خوبی است که هر روز برای ورزش وقت بگذارید، یا هر روز به اندازه ای که می توانید ورزش کنید. تحقیقات اخیر نشان می دهد که ورزش به شما کمک می کند تا بهتر بخوابید و روز بعد احساس شادابی و انرژی بیشتری داشته باشید.
۴. فعالیت های جذاب با فعالیت های سرگرم کننده
شما می توانید برخی از این کارها را انجام دهید، برای مثال اگر به پادکست مورد علاقه خود گوش می دهید یا برنامه مورد علاقه خود را در حالی که روی تردمیل هستید تماشا می کنید. زندگی پر از فرصت هایی برای سرگرم کننده تر کردن کارهای خسته کننده است، برای مثال گوش دادن به موسیقی رقص در حالی که لباس ها را تا می کنید، یا یک کتاب صوتی سرگرم کننده در طول رفت و آمد خود. و شما می توانید با اضافه کردن روابط به کار ناخوشایند، لذت بخش را افزایش دهید.

 

۵. مدیتیشن کنید – – فقط نفس بکشید.
شواهد علمی زیادی وجود دارد که مدیتیشن ما را خوشحال می کند و همچنین عملکرد مغز ما را بهبود می بخشد. در واقع، شادترین انسان روی کره زمین یک راهب تبتی است که بیشتر وقت خود را به مدیتیشن می گذراند. اما همه با مدیتیشن راحت نیستند. هولمز می نویسد که برای انجام این کار بی قراری و بی حوصلگی می کند. اما حتی تمرکز بر نفس کشیدن برای چند نفس آرام هم می تواند شما را آرام کند.

 

۶. از تعطیلات آخر هفته خود دفاع کنید

خر هفته را مانند یک تعطیلات در نظر بگیرید.” این به معنای پر نکردن آن از کاره ای روزمره و تعهدات و اطمینان از صرف زمان برای انجام کاری است که واقعا از آن لذت می برید. آخر هفته همچنین می تواند هم لذت بخش تر و هم خاطره انگیزتر باشد اگر کاری را انجام دهید که معمولا انجام نمی دهید، مانند رفتن به نمایشگاه یا کنسرت. شما به هفته کاری بازخواهید گشت و احساس آرامش و انرژی بیشتری نسبت به آن دو روز خواهید داشت.

 

۷. ترستان را پیدا کنید
یک مطالعه جالب نشان داد که افرادی که ترس را تجربه می کنند، به این صورت تعریف می شوند: ” احساسی که وقتی فرد با چیزی به شدت گسترده مواجه می شود که نیاز به به روز رسانی طرح های ذهنی فرد را تحریک می کند، کم تر تحت فشار قرار می گیرد. در نتیجه یکی از بهترین راه ها برای تجربه ترس، بیرون رفتن به طبیعت است، حتی در پارک، اگر جنگل یا ساحلی وجود نداشته باشد.”

 

۸. کارهای کوچک و محبت آمیز انجام دهید.

یکی دیگر از راه های شگفت انگیز برای احساس شادی، انجام اعمال محبت آمیز و کوچک برای دیگران است. یک آزمایش نشان داد که وقتی شرکت کنندگان یک عمل محبت آمیز و کوچک انجام دادند (در این مورد نوشتن یک نامه کوتاه به یک کودک بیمار)، حس شاذی بیشتری داشتند.

تحقیقات جداگانه نشان داده اند که خرج کردن پول برای دیگران شما را شادتر از زمانی می کند که آن را برای خودتان خرج می کنید. بنابراین پیش بروید و کار خوبی برای دیگران انجام دهید. این کار تضمین شده است که شادی خودتان و دیگران را افزایش می دهد.

 

۹. قدردانی را تمرین کنید

تحقیقات به طور مداوم نشان می دهد که احساس قدردانی شما را شادتر خواهد کرد. و قدردانی یکی از معدود احساساتی است که پ تحت کنترل ماست. اغلب ما نمی توانیم خود را خوشحال یا دوست داشته باشیم. اما همه ما چیزهای زیادی در زندگی داریم که باید قدردان آن ها باشیم، و اگر برای یک لحظه توقف کنیم و برخی از آن چیزها را در نظر بگیریم، حداقل برای آن چند لحظه احساس سپاسگزاری خواهیم کرد.

 

۱۰. آن را با هم ترکیب کنید.

خیلی چیزها که ما را خوشحال می کند که از آنها کم تر لذت می بریم. یک نسخه جالب از این تجربه را داشتم که بعد از سال ها، بالاخره اولین ماشین برقی ام را خریدم. هر بار که پشت فرمان می نشستم، تعجب می کردم که چقدر نرم و بی صدا بود، چقدر سریع به پدال گاز واکنش نشان می داد و چطور همیشه روز را به طور کامل شارژ می کرد تا هیچ وقت مجبور نباشم برای چند ماه زودتر به پمپ بنزین بروم.

این کار سازگاری هذیانی نامیده می شود، و در مورد هر چیزی که به ما لذت می دهد اگر به اندازه کافی آن را تکرار کنیم، صدق می کند. بنابراین همه چیز را تغییر دهید. چیزی را که دوست دارید در یک محیط متفاوت، با شخصیتی متفاوت، در زمانی متفاوت، یا به شیوه ای متفاوت، انجام دهید.

 

۱۱. شادی را بخشی از برنامه خود قرار دهید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای خودتان انجام دهید این است که یک برنامه شاد داشته باشید.  هر هفته به برنامه خود نگاه کنید و وقت خود را با دوستان یا عزیزانتان بگذرانید، زمانی را در طبیعت بگذرانید، زمانی را برای رویاپردازی اختصاص دهید. هر کدام از ۱۰ پیشنهاد بالا و هر چیز دیگری که باعث می شود احساس رضایت واقعی داشته باشید. وقتی چیزی در تقویم ما نوشته می شود، ما تمایل به انجام آن داریم.بسیاری از آن ها کارآفرینان یا رهبران کسب وکار هستند که می گویند که چگونه تمرکز بر روی شادی و رضایت خود باعث می شود که زندگی بهتری داشته باشید.